Városlista
2026. május 26, kedd - Fülöp

Hírek

2011. Október 18. 14:45, kedd | Belföld
Forrás: ELTE Társadalomtudományi Kar

Tovább csökkent a halálbüntetést támogatók aránya

Tovább csökkent a halálbüntetést támogatók aránya

A Gallup felmérése szerint 39 éves mélypontra csökkent a halálbüntetést támogatók aránya az Egyesült Államokban. Az ország lakosai körében jelenleg 61 százalék ért egyet egyes bűnelkövetők kivégzésével.

A Gallup 1936 óta méri fel rendszeresen az amerikaiak attitűdjét a halálbüntetéssel kapcsolatban. Akkor a lakosság 59 százaléka támogatta, 38 százaléka ellenezte a bűnözőkkel szemben alkalmazott szankciót. Az elmúlt hetvenöt évben a lakossági attitűd jelentősen ingadozó képet mutatott. A harmincas évektől az ötvenes évekig emelkedett az egyetértők aránya, majd az 1954-ben mért 68 százalékról 1966-ra 47 százalékra esett vissza. Az ezt követő évtizedekben a kutatók ismét emelkedést tapasztaltak, amikor is a kilencvenes évek közepén elérte a 80 százalékot a támogatók aránya. Átmeneti csökkenést követően a 2000-es évek elején előbb nőni, majd ismét csökkenni kezdett az egyetértési mutató. A friss vizsgálat szerint 61 százalék ért egyet és 35 százalék ellenzi, ha meghatározott bűnök esetén a bíróság az elkövető kivégzéséről dönt. Ezzel a támogatók aránya 3 százalékkal kevesebb, az ellenzőké 5 százalékkal magasabb, mint három évvel ezelőtt volt.

A Gallup közleménye szerint a friss vizsgálatot azt követően végezték, hogy Georgia államban kivégeztek egy elítéltet, amely ítélet végrehajtása a tiltakozások okán komoly sajtófigyelmet kapott. Bár a kutatók feltételezik, hogy a hír befolyással lehet az attitűdváltozásra, kiemelik, hogy az elmúlt években is voltak hasonló esetek, de akkor az adatok megváltozása nem tükrözte az ítélet végrehajtás körüli közfelháborodást.

A kutatás arra is rámutatott, hogy a megkérdezettek 25 százaléka szerint túl gyakran, 40 százaléka szerint nem elég gyakran, 27 százaléka szerint épp a megfelelő esetszámban alkalmazzák a bűnelkövetőkkel szemben a büntetés ezen formáját.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 26. 10:00, kedd | Belföld

Mol: zavartalan a hazai kerozinellátás, biztosított a repülőterek működése

A magyarországi repülőgépüzemanyag-ellátás stabil és zavartalan - reagált a Mol a sajtóban megjelent légi közlekedést és a kerozinellátást érintő hírekre hétfőn.

2026. Május 26. 07:34, kedd | Belföld

Kelenföldi mozdonytűz - Mávinform: megindult a forgalom a Kelenföldet érintő vonalakon

Megindulhatott a forgalom a Kelenföldet érintő vonalakon, miután elvontatták a korábban kigyulladt és fennakadásokat okozó mozdonyt - közölte a Mávinform hétfő este a honlapján.

2026. Május 25. 11:00, hétfő | Belföld

Ukrajnai háború - Orbán Anita: A Kijev elleni orosz támadás újabb borzalmas emlékeztető a háború áldozataira

Oroszország éjszakai, brutális támadása Kijev ellen újabb borzalmas emlékeztető arra, hogy milyen emberi áldozatokkal jár ez a háború - írta vasárnap Orbán Anita magyar külügyminiszter az X közösségi oldalán.