Városlista
2025. augusztus 23, szombat - Bence

Hírek

2020. Október 08. 18:12, csütörtök | Belföld
Forrás: mti

Római kori kocsisírra bukkantak Baranyában

Római kori kocsisírra bukkantak Baranyában

Egy római kori kocsisír bukkant elő a a Pécs melletti Pereked határában Janus Pannonius Múzeum (JPM) önkéntes lelőhely-flderítő programjának keretében - tájékoztatta az intézmény az MTI-t.

A közlemény szerint a feltárt és már restaurálás alatt álló kocsi - a díszítése alapján - az őslakossághoz tartozó kelta arisztokratáé lehetett, aki a római hódítást követően továbbra is az ott élő lakosság elitjéhez tartozott. A kétkerekű jármű bronz díszeire jellemző az indoeurópai kultúrák egyik legősibb motívuma az ősi triszkelion, azaz hármas spirál.

A Kovaliczky Gergely vezette feltáráson megállapították, hogy a mintegy 1800 éve történt barbár temetkezési szertartáson a kocsival együtt két fogatos lovat, egy hátaslovat és két vadászebet is eltemettek. A barbár szertartáson a kocsi kerekeit leszerelve, a kocsiszekrény két oldalára helyezve földelték el, míg a temetkezés fölé feltehetően sírhalmot is emeltek.

A múzeum közleményében emlékeztettek arra, hogy Baranyában ezt megelőzően csak egyszer tártak fel kocsisírt: az 1969-ben, Kozármislenyben előkerült lelet rekonstrukciója a Janus Pannonius Múzeum állandó régészeti kiállításában tekinthető meg.

Kiértek arra, hogy 2020-ban több kiemelkedően értékes római kori lelet került elő a megyében, így egyebek mellett egy arany legiós gyűrűt, valamint egy bronz szűrőkészletet is felleltek a szakemberek.

Fotók: jpm.hu

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 23. 09:59, szombat | Belföld

KSH: Tovább zuhant a beruházások teljesítménye Magyarországon

A beruházások volumene 2025 II. negyedévében a nyers adatok szerint 8,0 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.

2025. Augusztus 23. 09:57, szombat | Belföld

Szijjártó Péter: legalább öt napig el fog tartani az orosz kőolajtranzit helyreállítása

Legalább öt napig el fog tartani a kőolajtranzit helyreállítása a Barátság vezetéken, amelyet ismét ukrán légicsapások értek - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a Facebookon.

2025. Augusztus 22. 07:43, péntek | Belföld

Újraindul a vasúti személyszállítás Bukarest és Kijev között

A Bukarest és Kijev közötti vasúti személyszállítás újraindításáról állapodott meg Románia és Ukrajna - jelentette be Ionel Scriosteanu, a bukaresti közlekedésügyi minisztérium államtitkára.