Városlista
2025. május 10, szombat - Ármin

Hírek

2019. Február 13. 18:08, szerda | Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Óriás dobverőként veri a napszél a Földet körülvevő mágneses buborék dobját

Óriás dobverőként veri a napszél a Földet körülvevő mágneses buborék dobját

Az űr nem csendes: amikor a Napból érkező nagy energiájú részecskék elérik a Földet körülvevő, védelmező mágneses buborékot, olyan hangot hallathat, mint egy óriási dobütés - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport.

A Nature Communications című szaklapban bemutatott tanulmány szerint a magnetopauza – az a régió, ahol a napszélből eredő nyomás és a bolygó mágneses tere egyensúlyban van – a napból érkező plazmasugár hatására vibrál, felszínén a hullámok oda-vissza verődnek.

Az újonnan felfedezett hullám a felszíni hullámok egy típusa, melynek bizonyos határokra van szükségük a mozgáshoz – állapították meg a kutatók.

A tudósok a NASA Themis nevű missziója által gyűjtött adatokkal dolgoztak. A kétéves küldetés során öt egyforma szonda vizsgálta a földközeli űr fizikai folyamatait.

Amikor a plazmasugár, vagyis a „dobverő” eléri a magnetopauzát, felszínén hullámminták alakulnak ki, melyek pereme nyugodt, más részei azonban vibrálnak. A fix pontok a Föld mágneses pólusai közelében találhatóak, a hullámok pedig a magnetopauza felszínét rezgetik.

A magnetopauza mechanizmusainak megértése segíthet megvédeni a Föld műholdjait, telekommunikációs eszközeit és az asztronautákat a napszélben lévő részecskék káros sugárzásától.

Címkék: föld, mágnes, nap, napszél

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 10. 09:10, szombat | Életmód

Kecskesajtos kreáció lett idén a Balaton fagyija

A veszprémi Füge Fagyiudvar és Kávézó Mekkóstollak nevű, rozmaringos, sült- és sósmandulával, kecskesajtból készült kreációja nyerte az idei, 12. Balaton Fagyija 2025 versenyt

2025. Május 10. 08:59, szombat | Életmód

Gál Tibor lett 2025-ben a Borászok Borásza

Gál Tibor egri borász vehette át az idén a Borászok Borásza díjat péntek este Budapesten, a Sulyok Tamás köztársasági elnöke fővédnöksége mellett rendezett díjátadó gálán.

2025. Május 09. 07:22, péntek | Életmód

Az EP hozzájárult a farkasok védelmi státusának enyhítéséhez

2025. Május 09. 07:16, péntek | Életmód

XIV. Leó pápa - A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő első b

A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.