Hírek
2024. Szeptember 20. 07:42, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Orbán Viktor: növelni kellett az árvízvédelmi készültség alá vont területek hosszát

Az ország a helyzet komolysága ellenére is biztonságban van, sem eszközben, sem élőerőhiányban nem szenved az árvíz elleni védekezésben - jelentette ki a miniszterelnök sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.
Orbán Viktor elmondta, hogy növelni kellett az árvízvédelmi készültség alá vont területek hosszát és beszámolt arról is, lassú apadásra kell számítani a Dunán, de továbbra sem várható csapadék a folyó ausztriai szakaszán a következő egy hétben.
Közlése szerint jövő hét közepén hagyhatja el Magyarország területét az árhullám tetőzése, Budapesten pedig szombaton éjjel várható a legmagasabb vízszint.
A Lajta csütörtök délelőtt Mosonmagyaróvárnál tetőzik, várhatóan a valaha volt legnagyobb vízszinten, a dunai árhullám tetőzése pedig csütörtökön Dunaremete térségében várható Mosonmagyaróvár magasságában - ismertette.
Emlékeztetett arra, hogy szerdán Dévénynél tetőzött az árvíz, ami a csütörtöki tetőzési helyszíntől 54-55 kilométeres távolságra van; ilyen ütemben halad a legmagasabb vízszint délre.
Közölte, két veszéllyel néznek szembe, az egyik a legmagasabb vízszinttel szembeni védekezés kihívása. Ez működik, a Lajtánál és a Dunánál is "megvan ez a képességünk, hogy a mederben tartsuk a vizet" - mondta.
A kormányfő a második kihívásnak a lassú apadást nevezte, felhívva a figyelmet arra, hogy az árvízi káresemények tekintélyes része ekkor következik be például a szivárgások, buzgárok miatt.
Az ausztriai lassú apadás arra hívja fel a figyelmet, hogy nem szabad a figyelmünknek lankadnia a legnagyobb vízszint elhaladását követően sem, mert utána még bajok lehetnek - összegzett.
Jó döntésnek nevezte a Lajtánál lévő szükségtározó megnyitását, ami a várakozásoknak megfelelően, csökkentette a vízszintet. Jelezte: valószínűleg nem lesz szükség további ideiglenes tározó megnyitására.
Jó hírnek nevezte, hogy Ausztriában a következő egy hétben nem várható csapadék, azaz reményeik szerint az árvíz nem kap utánpótlást, így annak levonulása végleges lesz.
A miniszterelnök ismertetése szerint hetven kilométerrel nőtt a védelem alá vont területek hossza. Kifejtette: a másodfokú védelem alatt álló területek hosszát 33 kilométerrel, a harmadfokú védettség alatt álló területekét pedig három kilométerrel növelték, rendkívüli készültséget vezettek be 37 kilométeren a Lajta miatt.
Jelezte: a vízügy korábbi, a vízszint tetőzésével kapcsolatos előrejelzéseit továbbra is mérvadónak tekinthetik, a korrekciók néhány centiméteren belül vannak.
Továbbra is úgy gondoljuk, hogy a jövő hét közepén hagyja el az országot a tetőzés déli irányba, és továbbra is azt várjuk, hogy a budapesti vízszint tetőzése valószínűleg szombat éjjel következik be - ismertette.
Hozzátette: a főpolgármester döntésétől függően, a jövő hét közepén a rakpart már felszabadítható lesz.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 09. 07:20, péntek | Belföld
Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől
2025. Május 08. 06:00, csütörtök | Belföld
Molnár Karolina: újabb funkcióval bővült az EgészségAblak applikáció
Az online időpontfoglalásnál az applikáció a legkorábban elérhetőtől megmutatja a szabad időpontokat - jelentette be Molnár Karolina, a Belügyminisztérium (BM) stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára szerdán Budapesten.
2025. Május 08. 05:00, csütörtök | Belföld
Cofidis-kutatás: a lakástulajdonosok harmada tervez felújítani idén
2025. Május 07. 06:00, szerda | Belföld
OGY - Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek. A javaslatot Kövér László, az Országgyűlés elnöke vette át.