Városlista
2025. július 2, szerda - Ottó

Hírek

2016. Szeptember 23. 07:38, péntek | Belföld
Forrás: mti - fotó: MTI

Nőttek a magyarországi fürdők bevételei a nyári szezonban

Nőttek a magyarországi fürdők bevételei a nyári szezonban

A Magyar Fürdőszövetség előzetes adatai szerint az idei nyári főszezonban két százalékkal magasabb árbevételt értek el a magyarországi fürdők, miközben a vendégforgalom a múlt évhez hasonlóan alakult.

A szövetség szeretné elérni, hogy a fürdőszolgáltatások bekerüljenek a kedvezményes áfakörbe, illetve a szálláshely-szolgáltatással és a vendéglátással együtt tartósan benn is maradjanak.

Czeglédi Gyula, a szövetség ügyvezető elnöke az MTI-nek csütörtökön elmondta: a legjobban teljesítő fürdők elérték a múlt évi kiemelkedő vendégforgalmat, vagy kismértékben, néhány százalékkal túlteljesítették.

Rámutatott: 2015. évi vendégéjszakai adatok alapján jól látható, hogy a tíz leglátogatottabb város mindegyikénél meghatározó a fürdőturizmus, hét település közülük kifejezetten hagyományos fürdőváros. Jelenleg Budapest és Balaton turizmusa mellett az ország turizmusának a harmadik meghatározó lába az épített fürdőkre épülő fürdő- és gyógyturizmus.

A szövetség kiemelt célja, hogy az OEP által finanszírozott, a fürdőkben elérhető gyógyászati szolgáltatások támogatási összege 20 százalékkal emelkedjen. Jelenleg az OEP-támogatás az összes gyógykezelés önköltségének alig több mint egyharmada. A további részt a szolgáltatást igénybevevő betegek térítése és hozzájárulása adja, a hiányzó költségrészt a fürdők más üzletágaik eredményéből pótolják - ismertette.

Czeglédi Gyula ezt a helyzetet tarthatatlannak nevezte, és beszámolt arról, hogy a rendezése érdekében az egészségügyi kormányzathoz fordultak. Tájékoztatása szerint a kezdeményezésükre Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár egyetértéséről biztosította a szövetséget, azonban jelezte: a jövő évi költségvetésben más szempontok erőteljesebben érvényesültek.

Az ügyvezető elnök szerint a probléma ismét előtérbe kerül az állami egészségügyi szektor nagyarányú bérnövekedését követően, kezelhetetlen állapotokat fog eredményezi, hiszen a gyógyfürdőkben is egészségügyi végzettségű dolgozók dolgoznak. A szövetség továbbra is a 20 százalékos támogatási díj emeléséhez szükséges forrás előteremtésében látja a megoldást, hogy a fürdőszolgáltatók is már 2017-ben érzékelhető béremelést tudjanak végrehajtani az egészségügyi munkavállalóknál.

A szövetség szerint indokolatlan és értelmezhetetlen, hogy a fürdőszolgáltatás mint Magyarország egyik fő turisztikai vonzereje miért került ki 2006-ban a kedvezményezett áfakörből. Az elnök jelezte: tagjaik vállalták, hogy az áfamegtakarítással elérhető többletbevételeket a hatékonyság javítása mellett az alkalmazottak bérfejlesztésének felzárkóztatására és a hiányzó fejlesztési források pótlására fogják felhasználni.

Czeglédi Gyula kitért arra, hogy a fürdők üzemeltetését az idén a szektorban egyre jellemzőbb munkaerőhiány befolyásolta. A fürdőüzemeltetők egyre nehezebben találnak úszómestert, pénztárost, takarítót és műszaki szakembereket, az egészségügyi kezeléseket végző terapeutákból, szakorvosokból pedig hiány van. Jellemző, hogy a fürdőket elhagyó szakemberek nem másik szolgáltatóhoz szegődnek, hanem szakmát és ágazatot váltanak a magasabb bér érdekében, egyre többen közülük külföldön helyezkednek el - tette hozzá Czeglédi Gyula.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 01. 08:00, kedd | Belföld

KÖZGYŰLÉS ELŐTTI BESZÁMOLÓ

A képviselőtestület elfogadta a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetőjének 2024. évi beszámolóját.

2025. Július 01. 07:44, kedd | Belföld

Az államtitkár szerint ennyibe kerülne Magyarországnak az orosz energiaembargó

Az EU orosz energiára tervezett embargója akár 800 milliárd forinttal is megemelheti Magyarország energiakiadásait, ez az összeg nagyjából megegyezik a rezsicsökkentésre szánt költségvetési forrásokkal

2025. Július 01. 07:38, kedd | Belföld

Orbán Viktor: a Pride nem büszkeség, hanem balítélet

2025. Július 01. 07:33, kedd | Belföld

Hitelt kell felvennie a Fővárosnak

A fővárosi önkormányzat ez évi költségvetésének kiigazításáról döntött a Fővárosi Közgyűlés hétfő esti rendkívüli ülésén, a módosítás részeként húszmilliárd forinttal emelik a fővárosi önkormányzat folyószámla-hitel