Hírek
2011. December 05. 07:29, hétfő |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
Még egy napot kapott Szíria

Egy nap haladékot kapott Szíria az Arab Ligától, hogy aláírja azt a jegyzőkönyvet, amely az országba küldendő független megfigyelők mandátumáról rendelkezik.
Valíd Moallem szíriai külügyminiszter azt szorgalmazza, hogy a megfigyelők tevékenységüket hangolják össze a szíriai hatóságokkal.
Az Arab Liga ismét egy nap haladékot adott Szíriának, hogy aláírja azt jegyzőkönyvet, amely rendelkezik az országba küldendő független megfigyelők mandátumáról – vált ismertté vasárnap katari diplomáciai forrásokból. Az Arab Liga tudatta Damaszkusszal, hogy amennyiben valóban együttműködésre törekszik vele, akkor legkésőbb hétfőn Kairóba küldi képviselőjét, aki aláírja a jegyzőkönyvet, különben életbe lépnek az arab szervezet szankciói.
Az eddigi hírek arról szóltak, hogy az aláírás határideje szombat, majd vasárnap, de Damaszkusz újabb követelésekkel állt elő az arab és iszlám országok képviselőiből álló 500 fős megfigyelőcsoport mandátumával kapcsolatosan. Valíd Moallem szíriai külügyminiszter azt szorgalmazza, hogy a megfigyelők tevékenységüket hangolják össze a szíriai hatóságokkal.
A pánarab szervezet egy héttel ezelőtt döntött arról, hogy szankciókkal sújtja Szíriát, mert Bassár el-Aszad elnök nem tett eleget a szervezet azon követelésének, hogy szüntesse be a demokráciakövetelő tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépését. A 22 közel-keleti és észak-afrikai országot tömörítő szervezetnek a szíriai válsággal foglalkozó munkacsoportja külügyminiszteri szintű ülésén szombaton Dohában véglegesítette a büntetőintézkedéseket tartalmazó listát.
A szankciók alapján felére csökkentik a szíriai légi járatokat, valamint 19 magas rangú szíriai tisztségviselőre beutazási tilalmat vetnek ki. Emellett felfüggesztik az együttműködést a damaszkuszi jegybankkal, befagyasztják a szíriai kormány külföldi bankszámláit, és leállítják a szíriai projektek finanszírozását. A munkacsoport döntött arról is, hogy melyek azok a stratégiai javak, amelyekre nem vonatkozik a kereskedelmi embargó. A cél az, hogy a szíriai nép ne szenvedjen szükséget a szankciók miatt.
Az Arab Liga november 16-i hatállyal felfüggesztette Szíria tagságát, mert Damaszkusz ígérgetéseinek dacára nem hajtotta végre a szervezet megbékélési tervét. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű, londoni székhelyű szervezet közben arról tájékoztatott, hogy a szíriai karhatalmi erők öt polgári lakost, köztük három tizenévest öltek meg vasárnap. Előző nap, szombaton legalább 23 ember, köztük 11 civil vesztette életét Szíriában az OSDH közlése szerint.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 23. 09:56, szombat | Külföld
Donald Trump két héten belül eldönti, milyen irányban lép tovább a háborút illetően
Donald Trump két héten belül dönt arról, hogy két lehetőség közül milyen irányban lép tovább az ukrajnai háborút illetően. Az amerikai elnök erről a Fehér Házban beszélt pénteken.
2025. Augusztus 22. 07:44, péntek | Külföld
Donyecki tisztségviselő: az orosz hadsereg áttörte Pokrovszk védelmét
Az orosz hadsereg áttörte az ukrán védelmet Pokrovszknál - közölte Igor Kimakovszkij, a \"Donyecki Népköztársaság vezetőjének tanácsadója csütörtökön az Pervij Kanal televíziós csatornán.
2025. Augusztus 22. 07:42, péntek | Külföld
Augusztusban váratlanul éves csúcsra nőtt az euróövezeti gazdasági aktivitás
2025. Augusztus 21. 08:01, csütörtök | Külföld
Izraeli hadsereg: megkezdődött a Gázaváros elleni hadművelet előkészítő szakasza
Izrael megkezdte a Gázaváros ellen tervezett hadműveletének első lépéseit - jelentette be szerdán Efi Defrin, az izraeli hadsereg (IDF) katonai szóvivője újságíróknak nyilatkozva.