Hírek
2020. November 25. 14:06, szerda |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Kevesebb volt a halálozás és több a szülés az első tíz hónapban
Csökkent a természetes fogyás mértéke 2020 első tíz hónapjában, miután 4,7 százalékkal több gyerek született és 1,5 százalékkal kevesebben haltak meg, mint a múlt év azonos időszakában
- közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán az MTI-vel. Az év első tíz hónapjában 77 596 gyerek született, 3499-cel több, mint egy évvel korábban. Január-februárban 8,8, március-májusban 2,3, júniusban 9,1, július-októberben pedig 3,6 százalékkal több volt az élveszületések száma 2019 azonos hónapjaihoz képest.
A teljes termékenységi arányszám egy nőre számított becsült értéke 1,57 volt a 2019. január-októberre számított 1,48-hoz képest.
2020. január-októberben 106 723-an haltak meg, 1583-mal kevesebben, mint az előző év azonos időszakában. Január-februárban 13, május-júliusban 2 százalékkal kevesebben, március-áprilisban 1,8, augusztus-szeptemberben 2,1, októberben pedig 15 százalékkal többen hunytak el az egy évvel korábbihoz képest.
Kiemelték: az elhunytak számának októberi, jelentős mértékű emelkedése ellenére a halálozások száma az előző év azonos időszakához képest mérséklődött. Emiatt és a születések számának emelkedése következtében a természetes fogyás mértéke 15 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A hivatal adatai szerint a házasságkötések száma nőtt: 60 333 pár házasodott össze, 2541-gyel több, mint tavaly január-októberben. Január-márciusban 101, áprilisban 8,9, szeptember-októberben 8,3 százalékkal több, május-augusztusban 15 százalékkal kevesebb házasságot anyakönyveztek, mint egy évvel korábban.
Ezer lakosra 9,5 élveszületés és 13,1 halálozás jutott. Az előbbi adat 0,4 ezrelékponttal magasabb az előző év azonos időszakára számított értéknél, az utóbbi 0,2 ezrelékponttal alacsonyabb, ezért a természetes fogyás 0,6 ezrelékponttal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.
Az év első tíz hónapjában ezer élveszületésre 3,4 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,3 ezrelékpontos csökkenés az egy évvel ezelőttihez képest. A házasságkötési arányszám (az ezer lakosra jutó házasságkötések száma) 7,4 ezrelékes értéke 0,3 ezrelékponttal volt magasabb az egy évvel korábbinál - olvasható a KSH közleményében.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 10. 15:00, péntek | Belföld
Az államfő elmozdítása ellen tüntettek a Fidesz és a KDNP szervezésében a Sándor-palotánál
A \"tiszás önkényuralom kiépítése\" és Sulyok Tamás köztársasági elnök elmozdítása ellen tüntettek a Fidesz és a KDNP szervezésében csütörtökön a Sándor-palotánál.
2026. Július 10. 14:00, péntek | Belföld
Közel 2 millióan nézték az elsötétült M1-et
A közösségi médiában is tarolt az M1 médiatörténeti felirata, a megtekintések száma minden adatot összegezve közel 2 millió - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája csütörtökön az MTI-vel.
2026. Július 10. 13:00, péntek | Belföld
Jellemőzen napos-gomolyfelhős, meleg, de szeles idő várható a hétvégén
Jellemzően napos-gomolyfelhős, de szeles idő várható a hétvégén, és nem kizárt záporok, zivatarok kialakulása.
2026. Július 10. 11:00, péntek | Belföld
Új vasútfejlesztés előkészítése kezdődött meg Székesfehérvár és a Balaton között
Új vasúti beruházás előkészítésére kötöttek tervezési szerződést a balatoni vasútvonal Szabadbattyán-Lepsény szakaszának fejlesztésére, amelynek célja, hogy itt is két vágányon, 160 kilométer/órás sebességgel lehessen haladni
