Városlista
2025. május 10, szombat - Ármin

Hírek

2019. Március 29. 11:05, péntek | Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Kétszázezer nőt érinthet a meddőséget okozó endometriózis Magyarországon

Kétszázezer nőt érinthet a meddőséget okozó endometriózis Magyarországon

Mintegy 200 ezer fogamzóképes nőt érinthet az endometriózis Magyarországon - mondta Bokor Attila, a Semmelweis Egyetem Endometriózis Centrumának vezetője péntek reggel az M1-en.

A szülész-nőgyógyász elmondta, az endometriózisos betegeknél a méhnyálkahártya sejtjei a méh üregén kívül helyezkednek el, ami hasi fájdalmat és meddőséget okoz.

A fő probléma, hogy egyelőre nem ismerik sem a betegség kialakulásának okát, sem pedig a természetes lefolyását, ami megnehezíti a megfelelő gyógyszeres és műtéti kezelést. Jelenleg csak a tünetek kezelésére képesek - fűzte hozzá.

A betegséget már a 19. században leírták, de napjainkra mind több páciensnél fedezik fel, ami mögött valószínűleg a környezeti ártalmak állhatnak; az endometriózist jellemzően a nyugati civilizáció betegségének tartják - mondta.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 10. 09:10, szombat | Életmód

Kecskesajtos kreáció lett idén a Balaton fagyija

A veszprémi Füge Fagyiudvar és Kávézó Mekkóstollak nevű, rozmaringos, sült- és sósmandulával, kecskesajtból készült kreációja nyerte az idei, 12. Balaton Fagyija 2025 versenyt

2025. Május 10. 08:59, szombat | Életmód

Gál Tibor lett 2025-ben a Borászok Borásza

Gál Tibor egri borász vehette át az idén a Borászok Borásza díjat péntek este Budapesten, a Sulyok Tamás köztársasági elnöke fővédnöksége mellett rendezett díjátadó gálán.

2025. Május 09. 07:22, péntek | Életmód

Az EP hozzájárult a farkasok védelmi státusának enyhítéséhez

2025. Május 09. 07:16, péntek | Életmód

XIV. Leó pápa - A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő első b

A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.