Városlista
2025. május 10, szombat - Ármin

Hírek

2018. Január 08. 11:32, hétfő | Belföld
Forrás: mti

Jelentős vízszintemelkedések a Duna vízgyűjtő területén

Jelentős vízszintemelkedések a Duna vízgyűjtő területén

A Duna bajor és osztrák vízgyűjtő területére jórészt a múlt hét közepén lehullott csapadék, és az enyhe időjárás következtében meginduló olvadás együttes hatására a Duna vízgyűjtőin vízszintemelkedések alakultak ki

- közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) hétfőn az MTI-vel. Az Országos Vízjelző Szolgálat számításai szerint a Duna nagymarosi szelvénye felett hóban tárolt vízkészlet mennyisége vasárnap 14,7 köbkilométer volt. Ez az elmúlt 20 éves időszak átlagértékének kevéssel több mint kétszerese, és nagyjából megegyezik a korábbi legnagyobb (2006-os) értékkel.

A jelenlegi rekord mennyiség még nem jelenti azt, hogy a tavaszi időszak kezdetén is kiemelkedően magas lesz ez az érték, hiszen a tél hátralévő részének időjárása, illetve az időszak alatt bekövetkező további hófelhalmozódás mértéke jelentősen befolyásolja a tavasz elején érvényes értéket - jegyezték meg.

A közlemény szerint a Felső-Duna, Inn, Traun-Enns vízgyűjtőkön január 2. és 4. között területi átlagban 40-65 mm csapadék esett. Ez részben hó formájában hullott, de az alacsonyabb területeken a folyékony halmazállapotú csapadék felgyorsította az átmenetileg enyhébb időjárásban kezdődött hóolvadást.

A Duna magyarországi szakaszán Nagybajcsnál a vízszint rövid időre meghaladta az elsőfokú készültségi szintet. Az árhullám jelenleg Budapest alatt jár, a fővárosban hétfőn hajnalban tetőzött a vízszint. Az alsó szakaszon készültségi szint alatti értékek alakulhatnak ki.

A többi vízfolyáson nem alakult ki számottevő árhullám, a Bodrogon a korábbi árhullámot követően még az elsőfokú készültségi szintek feletti vízállások érvényesek, és ez a helyzet feltehetően a hét második feléig így is marad.

Az előrejelzések szerint a következő 10 napban nem valószínű jelentős mennyiségű csapadék.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 10. 09:07, szombat | Belföld

Itt az újabb kihívás, Szlovákiában megjelent az afrikai sertéspestis

Agrárminisztérium: a Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak.

2025. Május 10. 09:04, szombat | Belföld

KSH: áprilisban 4,2 százalék volt az infláció

Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 4,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Márciushoz viszonyítva átlagosan 0,2 százalékkal nőttek az árak - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2025. Május 10. 09:03, szombat | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország és Szlovákia együtt veszi fel a harcot az újabb brüsszeli javaslat ellen

Magyarország és Szlovákia együtt veszi fel a küzdelmet az orosz energiaimport betiltását célzó brüsszeli javaslat ellen, az ugyanis brutális áremelkedést okozna mindkét országban -

2025. Május 10. 09:00, szombat | Belföld

Orbán Balázs: stratégiai döntések időszaka jön Ukrajnával kapcsolatban

A következő egy év legfontosabb politikai kérdése, hogy Ukrajnával kapcsolatban ne kövessenek el az európaiak két \"butaságot\" - fogalmazott a miniszterelnök politikai igazgatója egy csopaki polgári esten pénteken.