Hírek
2017. December 06. 05:02, szerda |
Belföld
Forrás: mti
Hungarikum lett a gulyásleves, a pálos rend és a hollóházi porcelán is
A Hungarikum Bizottság keddi döntése értelmében a hungarikum gyűjteményébe került a magyar gulyásleves, a pálos rend és a hollóházi porcelán
- jelentette be Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter kedden, Budapesten, sajtótájékoztatón.
A tárcavezető ismertette, hogy a Magyar Értéktár a csíksomlyói pünkösdi búcsúval, a magyar népmesék rajzfilmsorozattal, a vert csipkével és a gemenci gímszarvassal bővült a testület döntése értelmében.
Az indoklás szerint a gulyásleves világszerte ismert magyar ételként jelentős hatást gyakorol a vendéglátásra és a turizmusra, a pálos rend csaknem nyolc évszázada meghatározó szerepet tölt be a magyar nemzet történelmében és kultúrájában, a 240 éves hollóházi porcelán pedig sokszínű, egyedi forma- és dekorvilágának köszönheti az elismerést.
A keresztény vallásokon átívelő csíksomlyói búcsú a magyarság kiemelkedő közösségi eseményként a nemzet összetartozását fejezi ki, a magyar népmesék sorozat népi kulturális hagyományokat közvetít, a csipkeverés generációk munkájának köszönhetően máig meghatározó jelentőségű érték, míg a gemenci gímszarvas mint a vadászati turizmushoz kapcsolódó idegenforgalmi látványosság került be a Magyar Értéktárba - mondta a miniszter.
Fazekas Sándor hangsúlyozta, hogy a hungarikum törvény alapján a hungarikumok és más nemzeti értékek kiemelt állami figyelemre - szükség esetén akár szakmai vagy jogi segítségre is - számíthatnak, valamint pénzügyi támogatásban részesülhetnek a hungarikum alap keretéből.
A keddi bővítéssel 70-re nőtt a hungarikumok és 161-re a Magyar Értéktárban szereplő értékek száma.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 10. 15:00, péntek | Belföld
Az államfő elmozdítása ellen tüntettek a Fidesz és a KDNP szervezésében a Sándor-palotánál
A \"tiszás önkényuralom kiépítése\" és Sulyok Tamás köztársasági elnök elmozdítása ellen tüntettek a Fidesz és a KDNP szervezésében csütörtökön a Sándor-palotánál.
2026. Július 10. 14:00, péntek | Belföld
Közel 2 millióan nézték az elsötétült M1-et
A közösségi médiában is tarolt az M1 médiatörténeti felirata, a megtekintések száma minden adatot összegezve közel 2 millió - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája csütörtökön az MTI-vel.
2026. Július 10. 13:00, péntek | Belföld
Jellemőzen napos-gomolyfelhős, meleg, de szeles idő várható a hétvégén
Jellemzően napos-gomolyfelhős, de szeles idő várható a hétvégén, és nem kizárt záporok, zivatarok kialakulása.
2026. Július 10. 11:00, péntek | Belföld
Új vasútfejlesztés előkészítése kezdődött meg Székesfehérvár és a Balaton között
Új vasúti beruházás előkészítésére kötöttek tervezési szerződést a balatoni vasútvonal Szabadbattyán-Lepsény szakaszának fejlesztésére, amelynek célja, hogy itt is két vágányon, 160 kilométer/órás sebességgel lehessen haladni
