Hírek
2014. November 27. 06:00, csütörtök | Belföld
Gyerektartás egy összegben történő fizetéssel – utólag támadható?

Megállapodtak az elvált szülők, hogy a gyerektartást az apa egy összegben fizeti meg. Ezt követően azonban lehet-e további igénye az anyának? Egyebek közt erre keresi a választ az onlinejogsebesz.hu kérdezője.
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
Lenne nekem egy gyerektartási kötelezettségem viszont most abban állapodtunk meg az anyával, hogyha fizetek neki x összeget egyben akkor nem tart rá igényt további fizetésnek!
A kérdésem, hogy ez így jogilag ügyvéd előtt lepapírozva megállja-e a helyét, hogy a későbbiekben nem fellebbezhet ez ellen illetve ez később megtámadható-e.
Ismétlem, mind a ketten benne vagyunk most ebben a dologban, aláírjuk és megszüntethető-e így a további kötelezett gyerektartás?
köszönettel
2014. 09. 12.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
A hatályos Polgári törvénykönyv értelmében a szülők megállapodhatnak abban, hogy a gyermekétől különélő szülő a tartási kötelezettségének megfelelő vagyontárgy vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával tesz eleget. A megállapodás akkor érvényes, ha abban meghatározzák azt az időszakot, amelynek tartamára a juttatás a tartást fedezi, és azt a gyámhatóság vagy perbeli egyezség esetén a bíróság jóváhagyja. A törvényszöveg szerint tehát nem elegendő az ügyvéd ellenjegyzése, a megállapodást jóváhagyás végett be kell nyújtani a gyámhatósághoz.
Sajnos nem létezik olyan tartós jogviszonyt szabályozó megállapodás, melyet a későbbiekben a megváltozott körülményekre tekintettel ne lehetne megkérdőjelezni. A gyermektartásdíj egy meghatározott összeggel történő megváltásáról szóló megállapodás ellenére a bíróság később megítélhet tartásdíjat, ha az a körülmények előre nem látható, lényeges változása miatt a gyermek érdekében vagy valamelyik fél súlyos érdeksérelmének elhárítása miatt indokolt.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Náday Judit ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 02. 07:51, szerda | Belföld
Száz mozdonyt szerez be a MÁV 2026 végéig, ebből harminc már megérkezett
Jövő év végéig összesen 100 korszerű mozdonnyal bővül a MÁV személyszállítási flottája, ebből már 30 megérkezett és közülük 24 forgalomba is állt
2025. Július 02. 07:49, szerda | Belföld
Júliustól hátrányos helyzetű családokat lehet támogatni a REpont automatákon keresztül
Júliustól a REpont automatáknál leadott palackok után járó visszaváltási díjat hátrányos helyzetű családok megsegítésére és gyermekek fejlesztésére lehet felajánlani
2025. Július 01. 08:00, kedd | Belföld
KÖZGYŰLÉS ELŐTTI BESZÁMOLÓ
A képviselőtestület elfogadta a Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetőjének 2024. évi beszámolóját.
2025. Július 01. 07:44, kedd | Belföld
Az államtitkár szerint ennyibe kerülne Magyarországnak az orosz energiaembargó
Az EU orosz energiára tervezett embargója akár 800 milliárd forinttal is megemelheti Magyarország energiakiadásait, ez az összeg nagyjából megegyezik a rezsicsökkentésre szánt költségvetési forrásokkal