Hírek
2018. Augusztus 30. 14:09, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Évekkel előre képes jelezni a szívroham kockázatát egy új diagnosztikai eljárás
Évekkel előre képes jelezni a halálos szívroham kockázatát egy speciális diagnosztikai módszer, amelyet az Oxfordi Egyetem kutatói fejlesztettek ki német és amerikai kollégáikkal együttműködve.
A kardiológusok az artériákat körülvevő zsírszövetekről (perikardiális zsír) készült CT-felvételeken látható gyulladásokat elemezték az úgynevezett zsírhígulási index (FAI) mérésével.
A kutatók szerint a szívroham kockázatát növelő plakkok legveszélyesebbjei olyan vegyi anyagokat bocsátanak ki, amelyek módosítják a környező zsírszövetet.
A szívinfarktust általában a szívkoszorúérben lévő gyulladt plakkok okozzák, amelyek érelzáródást okoznak.
A zsírhígulási index (FAI) mérése lehetővé teszi a halálos kimenetelű szívroham kockázatának évekkel korábbi előrejelzését, a többi hasonló módszerhez képest sokkal nagyobb pontossággal.
A rendellenes zsírhígulási indexszel rendelkező emberek esetében akár kilencszer magasabb lehet az öt éven belül bekövetkező, halálos kimenetelű szívroham kockázata.
"Annak ismerete, hogy kinél áll fenn a szívroham fokozott kockázata, lehetővé teszi számunkra, hogy időben közbelépjünk" - mondta Charalambos Antoniades, a The Lancet című folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője, aki szerint ezek a biomarkerek a következő években kulcsfontosságú elemeivé válhatnak az olyan hagyományos eljárásoknak, mint a CT angiográfia.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 25. 11:00, szerda | Belföld
Kamatdöntés - A monetáris tanács 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 25 bázisponttal 6,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben vitte lejjebb - jelentette be a jegybank kedden.
2026. Február 25. 09:07, szerda | Belföld
Február 26-án indulhat újra a kőolajszállítás
2026. Február 25. 09:00, szerda | Belföld
A Medián szerint nyílik az olló a két nagy párt között
Jelentős előnyt mér a Tisza Pártnak a Fidesz–KDNP-vel szemben a Medián legfrissebb közvélemény-kutatása – számolt be róla a HVG.

