Hírek
2012. Február 06. 07:59, hétfő |
Belföld
Forrás: The Telegraph, MNO
Az életébe kerülhet a két pohár bor

Két nagy pohár bor napi elfogyasztása megháromszorozza a szájrák kialakulásának kockázatát.
Arra figyelmeztetnek a brit tudósok, hogy nem szabad hinni a reklámoknak, már a „kicsivel több alkohol” is súlyos kockázatot jelent az egészségünkre nézve. Arra kérték a lakosságot, hogy figyeljenek oda, a férfiak ne igyanak többet napi 4 egységnél, a nőknek pedig 3 a megengedett. Egy nagyobb pohár (250 ml) bor 3 egységnek felel meg, ahogyan egy korsó sör is.
Kutatásokkal bizonyították, hogy akik naponta 6 egységnyi alkoholt fogyasztottak, azoknál duplájára nőtt a magas vérnyomás kockázata és megháromszorozódott a szájrák kialakulásának esélye.
Évente több mint 5000 embernél diagnosztizálnak szájrákot, átlagosan 1800-an bele is halnak, míg körülbelül 12 millió ember szenved magas vérnyomástól, így növelve a szívinfarktus és a stroke kockázatát.
A szájrák (pontosabban: szájüregi rák) igen ritka, de az utóbbi három évtizedben 20 százalékkal megnőtt a megbetegedések száma az Egyesült Királyságban. Kétszer annyi férfi szenved ebben a betegségben, mint nő.
Magyarországon a helyzet ennél is elszomorítóbb, itthon 1975 óta a szájüregi rákos halálozás körülbelül ötszörösére növekedett mindkét nem esetében. Magyarország a szájüregi rákok által okozott halálozás tekintetében férfiak és nők esetében egyaránt első helyen áll Európában. A Rákregiszter adatai szerint 2001-ben 1432 férfi és 305 nő halt meg a szájüreg rosszindulatú daganata miatt.
Ez a szám azért is megdöbbentő, mert a szájüregi rák már kezdődő stádiumban is könnyen felismerhető, és az időben felfedezett és kezelésbe vett rák az esetek 80 százalékában meggyógyítható.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 10. 09:07, szombat | Belföld
Itt az újabb kihívás, Szlovákiában megjelent az afrikai sertéspestis
Agrárminisztérium: a Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak.
2025. Május 10. 09:04, szombat | Belföld
KSH: áprilisban 4,2 százalék volt az infláció
Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 4,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Márciushoz viszonyítva átlagosan 0,2 százalékkal nőttek az árak - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. Május 10. 09:03, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország és Szlovákia együtt veszi fel a harcot az újabb brüsszeli javaslat ellen
Magyarország és Szlovákia együtt veszi fel a küzdelmet az orosz energiaimport betiltását célzó brüsszeli javaslat ellen, az ugyanis brutális áremelkedést okozna mindkét országban -
2025. Május 10. 09:00, szombat | Belföld
Orbán Balázs: stratégiai döntések időszaka jön Ukrajnával kapcsolatban
A következő egy év legfontosabb politikai kérdése, hogy Ukrajnával kapcsolatban ne kövessenek el az európaiak két \"butaságot\" - fogalmazott a miniszterelnök politikai igazgatója egy csopaki polgári esten pénteken.