Hírek
2018. Július 24. 15:29, kedd |
Külföld
Forrás: Konsiczky Zoltán, az MTI különtudósítója jelenti:
A vegyifegyvert készítő iszlamista feleségét is őrizetbe vették Németországban

Őrizetbe vették a hatóságok annak az iszlamista férfinak a feleségét Németországban, aki a gyanú szerint ricin felhasználásával akart pokolgépet készíteni - jelentette kedden a Spiegel Online német hírportál.
A lap úgy tudja, hogy az ügyészség azzal gyanúsítja a férfi 42 éves feleségét, hogy segédkezett férjének a ricinbomba összetevőinek beszerzésében. Az iszlamista Sief Allah H. kétszer is próbált - sikertelenül - Szíriába utazni. A hatóságok szerint neje ebben is segítette.
A német törvények miatt csak Yasmin H.-ként azonosított nőt egy ideje már radikálisként tartják nyilván a hatóságok. A hatgyermekes anya többször is megpróbálta felvenni a kapcsolatot iszlamista szélsőségesekkel. Egy közösségi oldalon ismerte meg férjét is, aki akkor postásként dolgozott Tunéziában. 2015 őszén találkoztak először, és rá egy évre a férfi Németországba költözött, ahol házasságot kötöttek.
A Spiegel Online úgy értesült, hogy a nő pár hónappal később levelet írt ismerőseinek, amelyben azt írta, hogy férje csatlakozni akar az Iszlám Államhoz, és ő anyagilag is támogatja abban, hogy Szíriába utazhasson.
A nő első kihallgatásán tagadta, hogy bármit is tudott volna arról, hogy férje mire készült. A Spiegel viszont úgy tudja, hogy a nő felhasználónevével rendelték az interneten azt a kávédarálót, amellyel Sief Allah H. a ricinusmagokat ledarálta. A hatóság úgy véli, hogy a nő átengedte felhasználói fiókját a férfinak, aki fémgolyókat és hűtőanyagokat rendelt a bombakészítéshez, amelyet a nő fizetett ki. Mikor pedig a férfi Lengyelországba ment pirotechnikai eszközöket vásárolni, felesége intézte a vásárlásokat.
A Spiegel Online azt is megtudta, hogy amikor a férfinak nézeteltérése támadt az egyik szállítóval, a nő az eredetinél ezerrel több ricinusmagot alkudott ki férjének. Emellett egy hörcsögöt is vásároltak, mert a hatóságok szerint az állaton akarták kipróbálni, milyen hatékony a férj által előállított méreg.
Sief Allah H.-t júniusban vették őrizetbe Kölnben. Mintegy ötven halálos adagnak megfelelő, 84,3 milligramm ricint és 3150 ricinusmagot találtak nála, és a bombakészítéshez valószínűleg az Iszlám Állam szélsőségeseinek útmutatásait használta. A férfi több olyan vegyszert rendelt az interneten, amelyek felhasználhatóak robbanóanyag készítéséhez, valamint olyan szert is vásárolt, amellyel a ricinusmagokból kinyerhető a ricin.
A ricin halálosan mérgező fehérje, amely a vegyifegyver-tilalmi egyezmény szerint önmagában is vegyifegyvernek minősül.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 10. 09:09, szombat | Külföld
Fehér Ház: Donald Trump jó és produktív telefonbeszélgetést folytatott Volodimir Zelenszkijjel
Azt követően, hogy az ukrán törvényhozás jóváhagyta az Egyesült Államok és Ukrajna között létrejött, az ásványkincsekről szóló gazdasági megállapodást.
2025. Május 09. 07:22, péntek | Külföld
Brit miniszterelnök: jelentős vámengedményekről született megállapodás az Egyesült Államokkal
Jelentős vámengedményekről született kétoldalú megállapodás az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között - jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön.
2025. Május 08. 06:00, csütörtök | Külföld
Robert Fico: elfogadhatatlan és öngyilkosság lenne az orosz energiahordozók behozatalának teljes leállítását célzó EB-terv
Szlovákia számára elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak (EB) az a kedden bemutatott terve, amely az oroszországi földgáz, kőolaj és nukleáris fűtőanyag behozatalának teljes leállításával számol
2025. Május 06. 07:42, kedd | Külföld
Donald Trump újranyittatná az Alcatrazt
Donald Trump amerikai elnök vasárnap a Truth Social közösségi oldalon közzétett bejegyzésében utasította az ország illetékes hivatalait, hogy építsék újjá és nyissák meg az 1963-ban bezárt börtönt a San Franciscó-i Alcatraz-szigeten