Hírek
2011. December 06. 07:56, kedd |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
„A problémákat az afgánoknak kell megoldaniuk”

A korrupció és a kábítószer-kereskedelem elleni harc fokozására szólította fel az afgán elnököt hétfőn a német kancellár.
Angela Merkel a Bonnban kezdődött nemzetközi Afganisztán-konferencián felszólalva egyúttal további kormányzati erőfeszítéseket sürgetett a tálib lázadókkal való megbékélés érdekében. Németország ebben is segítséget tudna nyújtani Kabulnak – ígérte, hozzátéve: a problémákat azonban maguknak az afgánoknak kell megoldaniuk.
Hamid Karzai afgán elnök beszédében értésre adta: hazájának a külföldi csapatok távozása (2014) után még legalább tíz éven át szüksége lesz nemzetközi segítségre. Meggyőződését fejezte ki, hogy a bonni értekezletnek hosszú távon kedvező hatásai lesznek. Pár nappal a tanácskozás előtt Karzai arról beszélt, hogy hazájának évi ötmilliárd dollárnyi nemzetközi segítségre lehet szüksége a jövőben.
Az ENSZ főtitkára – a német kancellárhoz hasonlóan – a kábítószer-kereskedelem és a korrupció elleni harc szükségességét hangsúlyozta felszólalásában. Ban Ki Mun egyúttal arra figyelmeztette a NATO parancsoksága alatt álló nemzetközi rendfenntartó erőket (ISAF), hogy ne sodorják veszélybe ártatlan polgári lakosok életét. „Elfogadhatatlan, hogy a tálibok ártatlan civileket ölnek meg – jelentette ki a főtitkár. – Ez vonatkozik azonban az ISAF katonáira is. Arra van szükség, hogy az afgán nép valódi partnernek tekintse az ISAF-ot.”
A korábban felszólaló német külügyminiszter arról beszélt, hogy Németország kész 2014 után még egy évtizedig támogatni Afganisztánt. Guido Westerwelle emlékeztetett arra, hogy 2014-ig az összes külföldi harci egység elhagyja a közép-ázsiai országot. A nemzetközi közösség szerepvállalása azt követően Afganisztán újjáépítésére és fejlesztésére fog összpontosulni. Ezzel párhuzamosan a kabuli kormány reformokat hajt végre, és folytatja a tálibokkal való megbékélés folyamatát – hangoztatta a német diplomácia irányítója.
A bonni Petersbergen zajló tanácskozáson 85 ország mintegy ezer küldötte vesz részt. Távol maradt az értekezlettől az Afganisztánnal szomszédos Pakisztán, amelynek pedig döntő szerepe lehet az Afganisztán pacifikálását célzó erőfeszítésekben. Németország mintegy 5000 katonával vesz részt a stabilizálást célzó nemzetközi kontingens tevékenységében. Ezzel a harmadik legnagyobb kontingenst mondhatja magáénak az Egyesült Államok és Nagy-Britannia mögött.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 09. 07:22, péntek | Külföld
Brit miniszterelnök: jelentős vámengedményekről született megállapodás az Egyesült Államokkal
Jelentős vámengedményekről született kétoldalú megállapodás az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között - jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön.
2025. Május 08. 06:00, csütörtök | Külföld
Robert Fico: elfogadhatatlan és öngyilkosság lenne az orosz energiahordozók behozatalának teljes leállítását célzó EB-terv
Szlovákia számára elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak (EB) az a kedden bemutatott terve, amely az oroszországi földgáz, kőolaj és nukleáris fűtőanyag behozatalának teljes leállításával számol
2025. Május 06. 07:42, kedd | Külföld
Donald Trump újranyittatná az Alcatrazt
Donald Trump amerikai elnök vasárnap a Truth Social közösségi oldalon közzétett bejegyzésében utasította az ország illetékes hivatalait, hogy építsék újjá és nyissák meg az 1963-ban bezárt börtönt a San Franciscó-i Alcatraz-szigeten
2025. Május 06. 07:35, kedd | Külföld
Újvidéki tragédia - Előrehozott választások kiírását követelik a tiltakozó egyetemisták
A képviselőház azonnali feloszlatását és előrehozott parlamenti választások kiírását követelik a hónapok óta tiltakozó egyetemisták Szerbiában.