Városlista
2025. november 25, kedd - Katalin

Hírek

2018. November 07. 05:01, szerda | Belföld
Forrás: mti - fotó: MTI archívum

A Duna minimális vízállásánál is hűteni lehet a paksi atomerőművet

A Duna minimális vízállásánál is hűteni lehet a paksi atomerőművet

A Dunán még minimális vízhozamnál is kellő mennyiségű víz érkezik, és a minimális vízszint körüli állapotnál is elég tartalék áll rendelkezésre ahhoz, hogy a paksi atomerőművet hűteni lehessen

- mondta Aszódi Attila, az atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár kedden Budapesten, a Portfolio Energy Investment Forum 2018 elnevezésű konferencián.

Hozzátette: az eredeti terveknek megfelelően, a két új blokk szivattyútelepét a jelenleginél csaknem két méterrel mélyebbre telepítik majd, ami további tartalék ahhoz, hogy az erőmű biztonsággal hozzáférjen a hűtéshez szükséges vízhez.

A beruházás környezetvédelmi engedélye a jogszabályokkal összhangban rögzíti a Duna hőmérsékletével, illetve az atomerőmű által okozott hőterheléssel kapcsolatos feltételeket, amelyeket be kell tartani az új blokkok tervezése és üzemeltetése során - hangsúlyozta Aszódi Attila.

Az államtitkár előadásában kitért arra, hogy az Európai Unió Bíróságának határozata szerint az Egyesült Királyság támogatást nyújthat a Hinkley Point C atomerőmű építéséhez, ezzel a testület jóváhagyta az Európai Bizottság korábbi határozatát, és elutasította Ausztria keresetét.

Aszódi Attila kiemelte: az európai bíróság szerint atomerőművet építeni olyan beruházás, amely az európai villamosenergia-infrastruktúrát fejleszti, és javítja az ellátás biztonságát, így fontos közös cél. A testület kimondta, hogy a tagállamoknak joguk van a különböző energiaforrások közül választani, erről maguk dönthetnek. A bíróság azt is megállapította, mivel az atomerőművek folyamatosan képesek áramot termelni, így nem válthatók ki az időjárásfüggő megújuló bázisú erőművekkel - tette hozzá.

A Paks II. beruházásra megadott európai bizottsági jóváhagyást szintén megtámadta Ausztria az Európai Bíróságon. Az államtitkár szerint a brit és a magyar helyzet nagyon hasonló, ezért bízik abban, hogy a bíróság a paksi erőmű esetében is európai bizottsági döntés mellett foglal állást.

Aszódi Attila elmondása szerint az eljárás nem késlelteti a beruházást. Paks II. a jogerős környezetvédelmi, valamint a telephelyengedélyt már megkapta. Dolgoznak a létesítési engedélykérelem összeállításán, amely a legbonyolultabb engedélykérelem a magyarországi atomenergia történetében - emelte ki.

A telephelyen meg kell építeni a beruházás megvalósításához szükséges kiszolgáló létesítményeket, ezek közül két irodaépület építési engedélyét már megkapták.

Folyik egy transzformátorállomás építése és a telephely előkészítése is - ismertette az államtitkár.

Címkék: atomerőmű, duna, paks

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 25. 06:49, kedd | Belföld

NGM: Ezekre érdemes figyelnie a vásárlóknak a Black Friday akciók során

Az ünnepi időszak közeledtével, különösen a november végén esedékes Black Friday akciók idején jelentősen megnő az online és személyes vásárlások száma.

2025. November 25. 06:48, kedd | Belföld

Orbán Viktor: nem akarjuk eladósítani az unokáinkat Ukrajna miatt

Az Európai Unió folytatni akarja a háborút, de mivel pénzük nincs, közös hitelt vennének fel. Erre nemet kell mondanunk.

2025. November 24. 09:12, hétfő | Belföld

Hévízen tartotta idei országos konferenciáját az IPOSZ – fókuszban a kisipar és az AI

A kisipar jövőjét, a mesterséges intelligencia térnyerését és az ipartestületek szerepének megerősítését állította középpontba az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) háromnapos konferenciája, amelyet Hévízen, a Hotel F

2025. November 24. 07:27, hétfő | Belföld

Felhős, csapadékos idővel indul a hét

Felhős, csapadékos idővel indul a hét, majd átmenetileg szárazabb és naposabb idő várható, de a hétvégére újra beborul - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.